Mangler du et sundere alternativ til en lækker kage, så kan jeg klart anbefale denne squashkage. Den er grøn, svampet, smager himmelsk og så er den er uden hvedemel og hvidt sukker. En anden rigtig god ting ved denne opskrift er, at den kun giver kun en lille portion kage (omkring seks stykker), så man kan altså sagtens bage den selvom man kun bager til sig selv. Jeg har smurt kagen med lidt smeltet chokolade, men dette kan man selvfølgelig bare undlade, hvis man vil havde sundhedsfaktoren helt i top.
Læs også: Super nemme bananmuffins
Squashkage
6 stykker
1 squash (cirka 300 gram)
4 æg
12 soltørrede dadler (uden sten!)
3 spsk. smeltet kokosolie eller 50 gram smeltet smør
1 tsk. vaniljepulver
1 dl kokosfibre
1 tsk. kanel
1 tsk. bagepulver
½ tsk. salt
4 stykker mørk chokolade (valgfrit)
Opvarm ovnen til 175 grader. Skær squashen i mindre stykker. Put squashstykkerne i foodprocessoren sammen med dadler, æg, smeltet smør og vaniljepulver og blend til en ensartet masse. Tilsæt derefter kokosfibre, kanel, bagepulver og salt og blend igen til en ensartet masse. Hæld dejen i en passende form beklædt med bagepapir og bag kagen i 60 minutter. Mens brødet stadigvæk er varmt, placerer du et par stykker mørk chokolade og når chokoladen er smeltet, smør du den ud over kagen. Top evt. kagen med lidt friske bær før servering.
Ser så lækkert ud! Er i øvrigt helt vild med din header, super kreativ! 🙂
Ihh tak, Michelle 🙂 Er også selv rigtig glad for den! 🙂
En squash har jo mange størrelser, har du et mere præcist mål 😉
Desværre ikke – må lige afveje mængden næste gang jeg bager kagen 🙂 Men den squash jeg brugte var bare en helt almindelig en – på størrelse med en halv agurk eller sådan 🙂
Den er vildt god!! Jeg har også brugt den som bund i en sund “lagkage” med chokolade/avokadocreme 🙂 Det er den bedste sunde kage jeg kender !
Hej Amanda 🙂 Det er jeg super glad for at høre! Og god idé med “lagkagen” 🙂